More

Ramona Nagabczyńska
More

Mała Scena Opery i Filharmonii Podlaskiej 

niedziela, 29 kwietnia, godz. 17:30
 


SPEKTAKL ZAWIERA ELEMENTY NAGOŚCI

Czas trwania:
Autor spektaklu: Ramona Nagabczyńska
Choreografia: Ramona Nagabczyńska
Wykonawca: Anna Steller
 
W 1993 roku Genesis P'Orridge i jego partnerka lady Jaye Breyer zaczynają proces stopniowej transformacji własnych ciał. Ma ona doprowadzić do sytuacji, w której obydwa ciała nie tylko będą wyglądały tak samo, ale staną się tym samym. Cut-upową metodą P'Orridge i Breyer generują nową pandrogyniczną istotę, którą nazywają Breyer-P'Orridge. Ich transformację można potraktować jako utopijną praktykę transhumanistyczną, ponieważ wedle Maxa More’a, jednego z twórców tego ruchu, istotą transhumanizmu jest tranzytowość, niestabilność kondycji ludzkiej.
 
W spektaklu „More” przyglądamy się transhumanizmowi, który rozprawia się z mitem indywidualizmu i realizuje głęboko zakorzenione pragnienie powrotu do stanu splecenia się z innym.

Ramona Nagabczyńska
 
Tańca się uczyła w Ogólnokształcącej Szkoly Baletowej w Warszawie, w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem oraz w London Contemporary Dance School w Londynie, następnie ukończyła studia na wydziale kulturoznawstwa na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Pracowała z szeroką gamą polskich i zagranicznych choreografów, reżyserów i artystów wizualnych, występując na najbardziej prestiżowych scenach i galeriach Europy i USA. Do najważniejszych prac choreograficznych Ramony Nagabczyńskiej należą: New (Dis)Order (2012), RE//akumulacja (2012), Dinge (2014), pURe (2015) oraz More (2017). 
 
W 2014 roku Ramona weszła do prestiżowej sieci Aerowaves ze spektaklem New (Dis)Order, a od 2016 jest artystką wspieraną przez europejską sieć sztuk performatywnych apap. Na początku 2013 Ramona współzałożyła Centrum w Ruchu- zrzeszenie jedenastu